Skip to main content

خطر نور آبی و اثرات مخرب آن بر چشم ها  – نورها، از عناصر تاثیرگذار بر سلامت فیزیکی و روانی افراد به شمار می‌روند. برخی از این نورها بسیار مفید و برخی دیگر مخرب هستند. نور آبی یا بلو لایت (Blue light) که توسط منابع مختلف تولید می‌شود، از جمله نورهای مخرب است که روی سلامت اشخاص، تاثیر به‌سزایی دارد. در این مقاله با خطر نور آبی و اثرات مخرب آن آشنا می‌شویم. اگر فکر می‌کنید شما در معرض نور آبی نیستید و خطری تهدیدتان نمی کند، مطالعه مطلب پیش‌رو را به‌هیچ‌ وجه از دست ندهید.

آشنایی با منابع تولید کننده نور آبی

نور آبی، یک نور مرئی است که از امواج الکترومغناطیسی با طول موج ۳۸۰ تا ۷۵۰ نانومتر تشکیل می‌شود. هرچه طول موج کوتاه‌تر باشد، انرژی نور بیشتر است. نور آبی با طول موج ۴۵۰ تا ۴۹۵ نانومتر که کوتاه‌ترین طول موج و بیشترین انرژی را دارد، آسیب‌های جدی به چشم و بدن وارد می‌کند.
تلویزیون‌ها، نمایشگر کامپیوتر، لامپ‌های فلورسنت، لامپ‌های LED، تبلت، لپ‌تاپ و گوشی موبایل، از منابع اصلی بلو لایت با طول موج ۴۵۰ تا ۴۹۵ نانومتر هستند. این دستگاه‌ها نور آبی غیرطبیعی ساطع می‌کنند و در طول زمان موجب آسیب‌های جبران‌ناپذیر به سلامتی افراد می‌شوند؛ اما نور آبی تولیدشده توسط خورشید، بسیار مفید و برای بدن ضروری است.

آشنایی با اثرات مخرب نور آبی؛ از اختلال خواب تا مشکل در تمرکز

نور آبی طبیعی که از خورشید ساطع می‌شود، مزایای بسیاری برای جشم و روح دارد؛ اما نور آبی مصنوعی، بسیار مضر است. در ادامه با برخی از اثرات مخرب این نور آشنا می‌شویم.

 • اختلال خواب
 • خستگی چشم
 • تاری دید
 • مشکل در تمرکز
 • ایجاد خستگی ذهنی و فیزیکی
 • ایجاد درد در ناحیه چشم و سر
 • شاید این موارد در ابتدا بسیار ساده و پیش پا افتاده به نظر برسند؛ اما در طولانی مدت منجر به آسیب‌های جشمی و روحی اساسی می‌شوند؛ برای مثال اگر خواب کافی نداشته باشید، همیشه احساس خستگی می‌کنید و راندمان شما کم می‌شود؛ در نهایت نیز احساس افسردگی و خستگی همیشه همراهتان خواهد بود.

چگونگی تاثیر نور آبی بر چشم

اصلی‌ترین عضو بدن که در معرض نور آبی قرار می‌گیرد، چشم است. چشم‌ها به نورهای آبی، سبز و قرمز حساس هستند. وقتی افراد در معرض نمایشگرها قرار می‌گیرند، فیلترهای نور آبی چشمشان فعال می‌شود؛ اما استفاده بیش از حد از تبلت، موبایل، لپ‌تاپ و کامپیوتر، آسیب‌های جدی به شبکیه وارد می‌کند. افرادی که آب مروارید دارند یا عمل چشم انجام داده‌اند، نباید در معرض بلو لایت قرار بگیرند.

خطر نور آبی و اثرات مخرب آن

نحوه محافظت از چشم در برابر نور آبی

زندگی در دنیای دیجیتال به ما اجازه دوری از وسایل الکترونیکی را نمی‌دهد؛ پس باید برای محافظ چشم‌ها در برابر نور آبی به دنبال راه حل باشیم. در این بخش چند راهکار ساده برای کاهش خطرات ناشی از نور آبی را به شما عزیزان ارائه می‌دهیم.

 • نور صفحه نمایش گوشی و کامپیوتر را تا حد امکان کاهش دهید
 • فیلتر Blue Light را در گوشی‌های هوشمند خود فعال کنید
 • هنگام استفاده از کامپیوتر و لپ‌تاپ، از عینک‌های بلوکات استفاده کنید
 • برای روشنایی منزل و محل کار خود از لامپ‌های فاقد نور آبی استفاده کنید

با این روش‌های ساده می‌توانید تا حد امکان از مضرات نور آبی در امان باشید. خطرات این نور را جدی بگیرید و برای احترام به سلامت جسم و روان خود، به نکات ذکر شده توجه کنید.

با خرید LED از ایده لایت، سلامت بهداشت و روان خود را تضمین کنید.

در این مقاله با خطر نور آبی و اثرات مخرب آن آشنا شدیم و منابع این نور مصنوعی را شناسایی کردیم. با استفاده هرچه کمتر از دستگاه‌های ساطع‌ کننده بلو لایت، سلامت جسم و روان خود را تضمین می‌کنید. این نور شاید در ابتدا کاملا عادی و بدون ضرر جلوه کند؛ اما در مدت زمان طولانی بسیار مخرب است و سلامت کودکان، نوجوانان و بزرگسالان را به خطر می‌اندازد. با خرید لامپ‌های فاقد نور آبی از فروشگاه ایده لایت، به سلامت جسم و بهداشت روان خود و خانواده احترام بگذارید.