Skip to main content

امروزه مزایای تامین روشنایی با منابع نوری LED در فضاهای صنعتی بسیار حائز اهمیت است. بسیاری از افراد تصور می‌کنند تامین روشنایی فضاهای صنعتی مسئله مهمی نیست و و بسیار ساده است اما این تصور کاملا اشتباه است. زیرا در فضاهای بزرگ صنعتی که دارای چند شیفت کاری هستند باید سیستم روشنایی درست و اصولی باشد در غیر این صورت موجب خستگی افراد می‌شود.

از جهت دیگر، عوامل دیگری مانند: متراژ بالای محیط، ساعت کاری زیاد، رطوب محیط، حرارات و گرما و گرد و غبار از فاکتورهایی هستند که طراحان باید برای روشنایی یک محیط صنعتی درنظر بگیرند. از این جهت لامپ‌های LED، دردسر طراحان را در تامین فضاهای صنعتی را تا حد قابل توجهی کاهش داده است. پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا شما را با مزایای تامین روشنایی با منابع نوری LED در فضاهای صنعتی آشنا کنیم.

مزایای تامین روشنایی با منابع نوریLED در فضاهای صنعتی 

در این قسمت به مزایای تامین روشنایی با منابع نوری LED در فضاهای صنعتی می‌پردازیم و با تاثیر آن در فضای کاری و انبارها آشنا می‌شویم:

افزایش کارایی و بهره‌وری کارکنان در محیط های صنعتی

از مهم‌ترین مزایای چراغ های LED افزایش کارایی و بهروری است. در کارخانه ها و صنایع نیاز به دقت بالا الزامی است و هر گونه خطا چه کوچک چه بزرک باعث مشکلات جدی در کل سیستم می‌شود. از همین جهت روشنایی درست و اصولی درصد خطا را به صفر نزدیک می کند و باعث جلوگیری مشکلات جبران ناپذیر می‌شود.به علاوه، محیط های کارگاهی و صنعتی اغلب مملو از گرد و غبار هستند و همین امر باعث جلوگیری از دید کارکنان می‌شود. اما با استفاده از لامپ های LED روشنایی به حد نصاب بوده است و از خستگی چشم کارکنان جلوگیری می‌کند.

صرفه جویی در هزینه و انرژی

از دیگر مزایا این منابع نوری به عمر پنج هزار ساعتی آن ها می‌توان اشاره کرد و به دلیل قابلیت دیم شدن (تغییر شدت نور) مقدار نور مناسب را در طول شبانه روز برای فضاهای صنعتی تامین می‌کنند. از سوی دیگر، لامپ‌های ال ای دی برای تولید نور به انرژی کمی نیاز دارند و بهترین جایگزین برای چراغ‌های فلورسنت یا هالوژنی هستند. همچنین تعمیر، نگه داری و تعویض آن ها بسیار ساده است. همه این عوامل باعث صرفه جویی در هزینه ها و انرژی مصرفی می‌شود.

سلامت روحی و جسمی  کارکنان در فضاهای صنعتی با چراغ های LED 

  تامین روشنایی مناسب برای کارکنان فضاهای صنعتی، به سلامت روحی و جسمی آن‌ها کمک بزرگی می‌کند. آزمایش ها نشان می‌دهد که نور نامناسب باعث ایجاد درد در نواحی سر و چشم می‌شود و حتی فشار خون را نیز بالا می‌برد. همچنین، تغییر شدت تابش نور در چراغ‌های LED و تناسب آن با محیط‌های مختلف، باعث ایجاد یک محیط سالم و شاد می‌شود. با استفاده از این چراغ‌ها، سلامت کارکنان خود را تضمین می‌کنید. به علاوه، از مزایای دیگر چراغ های LED به موارد زیر می توان اشاره کرد.

  • توزیع نور بهتر و افزایش بهبود سطح بینایی و کاهش خستگی کارکنان
  • ثبات دمای رنگ و ضریب نمود رنگ
  • کاهش توان مصرفی و افزایش بازدهی

روشنایی انبار ها با چراغ های ال ای دی

مزایای تامین روشنایی با منابع نوری LED 

انبار های از فضاهای مهم کارگاه ها و کارخانه ها هستند و معمولا چندین هزار متر مربع را از فضای کارخانه را پوشش می‌دهند. ازاین جهت. تامین روشنایی با چراغ‌ های LED این امکان را فراهم می‌کند تا شرایطی شبیه به نور طبیعی را فراهم کند. این کار سبب راحتی در بارگیری، خواندن برچسب ها و شناسه کالا می شود. از عوامل دیگری که سبب بهبود کیفیت روشنایی در انبار می‌شود به موارد زیر می‌توان اشاره کرد:

  • جلوگیری از یکنواختی روشنایی در فضای انبار
  • عدم وقفه در تامین روشنایی فضا و افزایش قابلیت کنترل

کلام آخر

در این مقاله به مزایای تامین روشنایی با منابع نوری LED در فضاهای صنعتی به صورت کامل پرداختیم. همچنین با طراحی یک سیستم روشنایی مناسب و اصولی می توان به افزایش بهبود عملکرد کارکنان کارگاه ها و صنایع مختلف کمک زیادی کرد. در نهایت خطرات احتمالی برای کارگران حین کار نیز کاهش می­یابد. نظرات خود را درباره چراغ LED با ما در میان بگذارید.