Skip to main content

مقاومت چراغ در برابر ضربات مکانیکی ، چراغ‌هایی که در فضاهای خارجی استفاده می‌شوند، در معرض آسیب‌های متعدد همچون تنش‌های حرارتی یا برخورد جسم سخت قرار می‌گیرند؛ پس باید میزان مقاومت آن‌ها در برابر ضربات مکانیکی اندازه‌گیری شود. برای این کار، کد یا شاخصی به نام IK در نظر گرفته شده است. این شاخص چیست و چه کاربردی دارد؟ میزان مقاومت چراغ در برابر ضربات مکانیکی چقدر است؟ برای پیدا کردن پاسخ این سوال‌ها، مطالعه مقاله پیش‌رو را به‌هیچ‌وجه از دست ندهید.

شاخص IK چیست و چه کاربردی دارد؟

چراغ‌هایی که در فضاهای باز، استادیوم‌ها، زمین‌های بازی، پارکینگ یا انبار به کار می‌روند، در معرض باد، باران، ضربه و بسیاری از عوامل محیطی دیگر قرار می‌گیرند؛ در نتیجه این چراغ‌ها باید مقاومت کافی را داشته باشند تا کاربران دچار مشکل نشوند. شاخص ضربه‌پذیری چراغ که با نام IK Code شناخته می‌شود، سطح حفاظت تجهیزات الکتریکی را در برابر ضربه‌های مکانیکی مورد سنجش و اندازه‌گیری قرار می‌دهد.
این شاخص از چراغ در برابر ضربه‌های پیش‌بینی نشده محافظت می‌کند و عدد آن به محیط مورد نظر شما بستگی دارد. لامپ‌هایی با IK08، بیشترین ضربه را تحمل می‌کنند و چراغ‌هایی با IK10، حفاظت بالایی دارند. با ما همراه باشید تا در بخش بعدی با این اعداد بیشتر آشنا شوید.

آشنایی با معنی اعداد در شاخص IK

شاخص ضربه‌پذیری چراغ شامل بازه عددی بین ۱ تا ۱۰ می‌شود. چراغ‌هایی که شاخص IK نداشته باشند، در برابر ضربه آسیب می‌بینند و مناسب محیط‌های خارجی نیستند. در ادامه با معنی این شاخص بیشتر آشنا می‌شوید.
لامپ‌هایی با شاخص IK01 در برابر سقوط جسم با وزن ۰.۲۵ کیلوگرم از ارتفاع ۵۶ میلی‌متری مقاوم هستند
• لامپ‌هایی با شاخص IK02 در برابر سقوط جسم با وزن ۰.۲۵ کیلوگرم از ارتفاع ۸۰ میلی‌متری مقاوم هستند
• لامپ‌هایی با شاخص IK03 در برابر سقوط جسم با وزن ۰.۲۵ کیلوگرم از ارتفاع ۱۴۰ میلی‌متری مقاوم هستند
• لامپ‌هایی با شاخص IK04 در برابر سقوط جسم با وزن ۰.۲۵ کیلوگرم از ارتفاع ۲۰۰ میلی‌متری مقاوم هستند
• لامپ‌هایی با شاخص IK05 در برابر سقوط جسم با وزن ۰.۲۵ کیلوگرم از ارتفاع ۲۸۰ میلی‌متری مقاوم هستند
• لامپ‌هایی با شاخص IK06 در برابر سقوط جسم با وزن ۰.۲۵ کیلوگرم از ارتفاع ۴۰۰ میلی‌متری مقاوم هستند
• لامپ‌هایی با شاخص IK07 در برابر سقوط جسم با وزن ۰.۵ کیلوگرم از ارتفاع ۴۰۰ میلی‌متری مقاوم هستند
• لامپ‌هایی با شاخص IK08 در برابر سقوط جسم با وزن ۱.۷ کیلوگرم از ارتفاع ۳۰۰ میلی‌متری مقاوم هستند
• لامپ‌هایی با شاخص IK09 در برابر سقوط جسم با وزن ۵ کیلوگرم از ارتفاع ۲۰۰ میلی‌متری مقاوم هستند
• لامپ‌هایی با شاخص IK10 در برابر سقوط جسم با وزن ۵ کیلوگرم از ارتفاع ۴۰۰ میلی‌متری مقاوم هستند
هرچه عدد شاخص IK بیشتر باشد، میزان مقاومت چراغ در برابر ضربه بالاتر می‌رود. برای انتخاب چراغ باید به کاربری آن توجه کنید؛ برای مثال، چراغی که در اتاق خواب استفاده می‌شود، نیازی به IK بالا ندارد؛ اما چراغ‌های خیابانی باید مقاومت مطلوبی داشته باشند. در بخش بعدی با نحوه رتبه‌بندی IK بیشتر آشنا خواهید شد.

آشنایی با معنی اعداد در شاخص IK

نحوه انجام آزمون مقاومت چراغ در برابر ضربات مکانیکی

تست تعین شاخص ضربه‌پذیری، یک تست استاندارد است که در محیطی کنترل شده انجام می‌شود. در این تست، وزن‌های مشخص از زوایا و ارتفاع تعیین شده، روی محفظه لامپ فرود می‌آیند. هر ضربه در ابتدا، سه مرتبه و در نقطه‌ای مشخص و سپس در چندین مکان دیگر انجام می‌شود. تست IK، کاملا معتبر است و نقاط ضعف لامپ را در محیط‌های مختلف بروز می‌دهد.

کلام آخر

در مقاله «مقاومت چراغ در برابر ضربات مکانیکی» به تعریف IK یا همان شاخص ضربه‌پذیری و کاربرد آن پرداختیم. این شاخص، مقدار مقاومت چراغ را در محیط‌های خارجی و داخلی بررسی می‌کند. هرچه عدد IK یک چراغ بیشتر باشد، مقاومت آن نیز بالاتر است. در خرید منابع روشنایی حتما به این شاخص توجه کنید.
گروه ایده لایت با بیش از ۱۰ سال سابقه درخشان در زمینه نورپردازی محیط‌های داخلی و خارجی و شرکت در پروژه‌های مطرح دنیا، بهترین خدمات را به مشتریان خود عرضه می‌کند. برای همکاری با این مجموعه، به صفحه تماس با ما  مراجعه کنید یا با شماره‌های موجود در صفحه تماس باما بگیرید.