Skip to main content

نکات مهم در طراحی سیستم روشنایی مراکز خرید ، برخی افراد تصور می‌کنند که نورپردازی منازل، اداره‌ها یا مراکز خرید بدون رعایت هیچ اصول و استاندارد و فقط به منظور ایجاد روشنایی انجام می‌شود؛ اما این افراد سخت در اشتباه هستند. برای مثال، روشنایی مراکز خرید با اهداف مختلف از جمله جلب توجه و همچنین رضایت مخاطب انجام می‌شود. نورهای طبیعی و مصنوعی فقط عملکرد روشنایی ندارند و از نظر روانشناسی نیز بسیار مهم هستند.

تعیین هدف؛ مرحله اصلی طراحی سیستم روشنایی مراکز خرید

برای نورپردازی مراکز تجاری باید استراتژی مشخصی داشته باشید. طراحی سیستم روشنایی یک کار اصولی است و به تخصص نیاز دارد. در مراکز خرید به نوع محصول توجه ویژه‌ای می‌شود. برای مثال نورپردازی یک طلافروشی با یک کفش فروشی بسیار متفاوت است.

در پاساژها باید به دنبال جلب توجه و همچنین اعتماد و اطمینان بازدیدکنندگان باشیم. با استفاده از رنگ‌ها و نورهای مناسب و نحوه صحیح استفاده از آن‌ها، احساس راحتی و رضایت مخاطب بیشتر می‌شود؛ در نتیجه مدت زمان بیشتری را صرف گشت‌وگذار و خرید در پاساژ خواهد کرد.

نکات مهم در طراحی سیستم روشنایی مراکز خرید

استفاده از سیستم روشنایی، متناسب با هر فضای داخلی و خارجی

در استفاده از سیستم‌های روشنایی باید کاربری فضا را در نظر بگیرید. مراکز خرید شامل فضاهای مختلفی از جمله نما، ورودی‌ها، راهروها و قسمت‌های عمومی می‌شوند. در ادامه نحوه نورپردازی هر یک از این فضاها را شرح می‌دهیم.

  • نما: روشنایی یک مرکز خرید تاثیر ویژه‌ای در دیده شدن آن دارد. با استفاده از یک نورپردازی جذاب حتی می‌توانید نقص‌های موجود در طراحی نما را نیز بپوشانید. ترکیب مناسب نور و فرم فضا و همچنین استفاده از رنگ‌های متضاد، به بیشتر دیده شدن نمای مرکز خرید کمک می‌کند.
  • ورودی خارجی: روشنایی ورودی خارجی و نما نباید با یکدیگر تداخل داشته باشند. استفاده از چراغ‌های بلند و کوتاه مانند چراغ پارکی، چراغ دیواری و چراغ چمنی، برای ورودی خارجی مناسب هستند و بازدیدکنندگان را به داخل ساختمان هدایت می‌کنند.
  • ورودی داخلی: چراغ‌هایی که قابلیت فرم‌دهی دارند و میزان نور و رنگ آن‌ها تغییر می‌کند، گزینه‌های مناسبی برای ورودی داخلی پاساژ هستند. این سیستم روشنایی برای استقبال از بازدیدکنندگان است و باید توجه آن‌ها را جلب کند.
  • راهروها: روشنایی راهروها باید به نحوی باشد که جهت مسیر را به افراد نشان دهد و همچنین با روشنایی فروشگاه‌ها در تداخل نباشد. چراغ‌های خطی در این محیط‌ها کاربردی بسیاری دارند. استفاده از چراغ اضطراری نیز در کلیه راهروها ضروری است.
  • فضاهای عمومی: از مهم‌ترین فضاهای داخلی مراکز خرید هستند و باید نور یکنواخت داشته باشند. نورپرداز فضاهای عمومی باید به نحوی باشد که بازدیدکنندگان به کلیه محیط‌های پیرامون اشراف داشته باشند.

با استفاده از نکات مطرح شده در طراحی سیستم روشنایی مراکز خرید، باعث بیشتر دیده شدن این مراکز و در نتیجه افزایش فروش می‌شوید. حتی در بسیاری از مواقع، نورپردازی اصولی، نقص‌های نما و پلان را پوشش می‌دهد.

توجه به اندازه ویترین مغازه‌ها؛ نکته‌ای موثر در نورپردازی

ویترین‌ها، قلب تپنده هر فروشگاه هستند؛ زیرا مشتریان در درجه اول با آن‌ها مواجه می‌شوند؛ در نتیجه نحوه نورپردازی ویترین فروشگاه از اهمیت بالایی برخوردار است. در این مواقع باید به اندازه ویترین و تعداد کالای موجود در آن توجه کنید. ویترین‌ها به دو نوع تقسیم می‌شوند و هر کدام نیاز به سیستم روشنایی مخصوص به خود دارند.

  • ویترین‌هایی با تعدادی کالای کم: در این مواقع باید از روشنایی موضعی در ویترین استفاده شود؛ یعنی تمرکز نور باید روی کالا باشد. لوکس رای بهتر دیده شدن اجناس در این ویترین‌ها بهتر است از لامپ‌های LED با پخش نور باریک و زاویه تابش محدود استفاده کنید.
  • ویترین‌های بزرگ و شلوغ: بهتر است در این ویترین‌ها از میزان روشنایی ۵۰۰ تا ۸۰۰ لوکس به صورت یکسان و یکنواخت استفاده شود.

در ویترین مغازه‌ها معمولا از لامپ‌هایی با نمود رنگ بالای ۹۵درصد استفاده می‌شود. این لامپ‌ها اجناس داخل ویترین را به خوبی نمایان کرده و توجه‌ها را به ویترین جلب می‌کنند. برای فروش بیشتر، حتما به نورپردازی ویترین مغازه‌ها در مراکز خرید توجه کنید.

آشنایی با مزایای استفاده از سیستم روشنایی مناسب در مراکز خرید

نورپردازی و استفاده از سیستم‌های روشنایی، یکی از مهم‌ترین راه‌ها برای بهبود کیفیت معماری داخل و خارجی به ویژه در مراکز تجاری محسوب می‌شود. استفاده از سیستم روشنایی مناسب، نه تنها به جلوه بصری اجناس کمک می‌کند، بلکه موجب افزایش فروش نیز می‌شود. هیچکس دوست ندارد در پاساژهای تاریک و با نورپردازی غیر اصولی قدم بزند. نورپردازی مناسب مرکز خرید فقط در ایجاد تجربه بهتر برای مشتریان موثر نیست؛ راندمان کاری کارکنان نیز با حضور در مکان‌هایی که نور خوبی دارند، بیشتر می‌شود.

اگر هنوز ملک تجاری شما به فروش نرسیده یا کسی آن را اجاره نکرده است، حتما روی سیستم‌های نورپردازی آن تجدید نظر کنید. وقتی سیستم‌های روشنایی استاندارد باشند و در مکان درستی از آن‌ها استفاده شده باشد، مغازه‌ها سریع‌تر به فروش می‌رسند.

طراحی سیستم روشنایی مراکز خرید را به کارشناسان مجرب ایده لایت بسپارید!

در این مقاله به نکات مهم در طراحی سیستم روشنایی مراکز خرید پرداختیم. نورپردازی مناسب به زیبایی محیط کمک می‌کند و نقش موثری در معماری دارد. با رعایت اصول و استانداردهای طراحی،‌ یک فضای داخلی و خارجی ایده‌آل خواهید داشت.

گروه ایده لایت با بیش از یک دهه تجربه در زمینه نورپردازی داخلی و خارجی، بهترین خدمات و محصولات را به مشتریان خود عرضه می‌کند. این مجموعه با استفاده از تکنولوژی‌های روز دنیا در پروژه‌های بسیاری فعال بوده و موفقیت‌های متعددی را کسب کرده است. متخصصان مجرب ایده لایت به شما کمک می‌کنند تا به بهترین نحو از سیستم‌های روشنایی استفاده کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر وارد صفحه اطلاعات تماس سایت شوید یا با کارشناسان حاضر در مجموعه در تماس باشید.