Skip to main content

لامپ cob چیست ؟

cob چیست ؟ ،، یکی از پرفروش ترین لامپ های خودرو که با استقبال شدیدی رو به رو شده، هدلایت است. اگر به دنبال خرید چراغ یا هدلایت مناسب برای خودرو خود بوده باشید، یقین در توضیحات آن ها با کلمه COB مواجه شده اید. در واقع لامپ cob را می توان به عنوان یکی از بهترین و البته منحصر به فرد ترین انتخاب ها برای ایجاد روشنایی در خودرو، خانه، گوشی‌ های هوشمند و موارد مشابه دانست.در حقیقت cob تکنولوژی پیشرفته تری از چراغ های ال ای دی است که توانسته با کمک ماهیت خود، میزان مصرف انرژی را کمتر کرده و حجم منطقه مورد روشنایی را هم بیشتر نماید.
همین مورد عاملی است که سبب شده تا استفاده از چراغ cob روز به روز بیشتر شود. ما در ادامه این مقاله قصد داریم تا به شیوه ای دقیق این فناوری آن را زیر ذره بین نقد و بررسی خود قرار دهیم. لذا اگر شما هم تمایل دارید تا در رابطه با آن اطلاعات بیشتری را کسب کنید، ما را تا انتهای این متن همراهی کنید.

منظور از هدلایت cob چیست ؟

cob در واقع از فناوری ویژه ای بهره می برد که در آن دیود های LED (ال ای دی) به گونه‌ای خاص و متمایز در کنار همدیگر قرار گرفته اند. در واقع عبارت cob مخفف chips on board است. در این فناوری دیودهای ال ای دی به شیوه فشرده‌تری بر روی یک پایه فلزی قرار می گیرند.
در این فناوری، ال ای دی ها با تکنولوژی تولید شده و بر روی یک صفحه فلزی قرار می گیرند که نسبت به ال ای دی های دیگر فشردگی بیشتری دارند. البته باید عنوان کنیم که این فاکتور باعث شده است تا منطقه نوری آن ها بیشتر شود. همین مورد می تواند ناحیه مورد روشنایی را تا ۱۰ برابر بیشتر کند. در واقع ال ای دی های عادی به دلیل متمرکز بودن منبع نوری آن ها، باعث ایجاد نور خیره کننده می شوند. به عبارت ساده تر نور آن ها می تواند موجب اذیت کردن چشم شما شود. اما در چراغ های cob به دلیل استفاده از بردهای بزرگتر و البته چینش چیپ ها در آن ها ناحیه مورد نوردهی بسیار بیشتر می شود. افزون بر این موارد نور خیره کننده هم ایجاد نمی شود و می توان منطقه ای تا ده برابر بزرگتر از حالت عادی را با آن روشن نمود. همین موضوع سبب شده است تا این دسته از لامپ ها (هدلایت COB) برای ایجاد روشنایی در وسعت بزرگتر، گزینه‌ های ایده‌آل تری باشند.

cob چیست ؟ و مزایای آن چیست ؟

مزایای لامپ cob چیست ؟

همان گونه که عنوان کردیم، لامپ های cob، به عنوان نسل تازه تری از لامپ‌ های ال ای دی شناخته می‌شوند. به همین جهت است که این محصولات نسبت به مدل های ساده ال ای دی، دارای مزایا و نقاط قوت بیشتری هستند. حقیقت این دسته از محصولات به گونه ای طراحی شده اند تا کارایی و بهره‌وری ال ای دی ها را بیشتر و بهتر کنند. ما در ادامه برخی از شاخص ترین ویژگی های لامپ cob را خدمت شما عزیزان بیان کرده ایم.

لامپ cob با شدت روشنایی بیشتر

همانگونه که اشاره کردیم، در لامپ های cob، ال ای دی ها به شیوه متراکم تر بر روی برد قرار می گیرند. از طرفی دیگر چیپ های آن ها کوچکتر و فشرده تر می شود. به همین جهت است که شدت روشنایی در هر متر مربع آن یا همان لومن در لامپ های cob نسبت به مدل های دیگر بسیار بیشتر است.

بازدهی بیشتر هدلایت cob

یکی دیگر از مهم‌ترین شاخصه هایی که این لامپ ها را در بین مردم محبوب نموده، بازدهی بالاتر آنها می باشد. در حقیقت این محصولات مصرف انرژی کمتر و شدت روشنایی بیشتری دارند. همین موضوع باعث شده است تا نسبت به تمام لامپ های خانواده ال ای دی مانند اس ام دی، پاور ال ای دی و… دارای بازدهی بیشتری باشند.

مزیت مهم COB گرمای کمتر

لامپهای cob نسبت به سایر مدل های ال ای دی، گرمای کمتری را تولید می‌کنند. همین فاکتور باعث می شود تا بخش های خنک کننده و هیت سینک آن بسیار کوچک تر شود. این فاکتور نه تنها به بهبود ابعاد آن کمک می‌کند، بلکه استفاده از آن را هم ساده‌تر می‌کند. افزون بر این موارد گرمای کمتر می‌تواند به طول عمر بیشتر بیانجامد.

کیفیت نور بیشتر

لامپ COB به دلیل بهره گیری از فناوری های نوین و البته توزیع بهتر دیودها بر روی چیپ، دارای نور بهتری هستند. در واقع کیفیت نوری این دسته از چراغ ها نسبت به سایر چراغ های تولیدی بسیار بهینه تر و ایده آل تر است. همین مورد باعث شده تا انتخاب های بهتری برای چراغ خودرو باشند.

طول عمر بیشتر چراغ‌ های cob

همانگونه که اشاره کردیم، چراغ‌ های cob گرمای کمتری را تولید می‌کنند. از طرفی دیگر این دسته از محصولات به دلیل بهره گیری از فناوری های متراکم تر و البته فشرده سازی، بردهای مناسب‌تری دارند. همین مورد سبب شده تا طول عمر این محصولات نسبت به مدل‌های مشابه، بالاتر باشد. البته بسیاری از تولید کنندگان معتبر برای افزایش طول عمر، هیت‌سینک این محصولات را از جنس سرامیک تولید می‌کنند. همین مورد باعث می‌شود تا دوام و طول عمر آن ها نسبت به سایر مدل ها بیشتر باشد. این موفقیت در کنار سایر موارد سبب شده تا این محصولات، انتخاب های بهتری برای شرایط اقتصادی فعلی باشند. چرا که علاوه بر هزینه های کمتر، می توانند بازدهی بیشتر و طول عمر بالاتری را برای مصرف کننده به همراه داشته باشند.

منبع : https://lenzolamp.com