Skip to main content

علت سوختن لامپ های ال ای دی

رایج ترین علت سوختن لامپ های LED چیست؟ گرما دشمن لوازم الکتریکی است، هرچه داغتر باشد، زودتر میسوزند. با این حال، با طراحی خوب، می توان گرمای ایجاد شده در لامپ را به بیرون هدایت کرد و از داغ شدن درایور جلوگیری کرد. توصیه میشود لامپ ها را در قاب های بسته که جریان هوا ندارند نصب نکنید.

نوع ال ای دی به کار رفته

ال ای دی های نشان داده شده در بالا هر کدام نقطه شکست ولتاژی متفاوتی دارند و در لامپ های با خروجی ولتاژ درایور بالاتر ، متفاوت می باشند و حساسیت آنها در برابر پیک های مخرب شبکه نیز متفاوت می باشند .

نوع درایور

درایور 18-24 وات برند دارک انرژی-300 میلی آمپر

درایور خوب درایوری می باشد که ولتاژ و جریان خروجی ثابت ، محافظت در برابر پیک های مخرب و کم کردن خودکار جریان خروجی به سمت ال ای دی ها با بالا رفتن گرما را دارا باشد .

خشک شدن خمیر سیلیکون

خمیر سیلیکون Hy510-نقره+سیلیکون

همانطور که در بالا گفته شد یکی از موارد کلیدی در طراحی لامپ های ال ای دی استفاده از جنس و کیفیت و مقدار استفاده شده خمیر سیلیکون می باشد. خمیر سیلیکون ماده ای میباشد از جنس عایق الکتریکی و هادی خوب گرمایی که بین برد الکترونیکی ال ای دی و صفحه هیتسینگ (خنک کننده ، آلومینیوم ) به کار می رود تا گرمای تولید شده توسط ال ای دی ها را به سرعت به هیتسینگ منتقل نماید. معمولا خمیر های بی کیفیت بعد از مدتی کوتاه خشک شده و دیگر هدایت گرما را به خوبی انجام نمی دهند و گرمای برد ال ای دی بالا رفته و باعث سوختن ال ای دی ها می شود .

هیتسینگ خنک کننده

 خنک کردن لامپ ال ای دی یکی دیگر از نکته های کلیدی در بالا رفتن عمر لامپ ال ای دی می باشد .

نوسانات برق

بیشترین سهم خرابی لامپ های ال ای دی به این قسمت مربوط می باشد که با رعایت کردن نکات قبلی تا حد خیلی زیادی می توان از سوختن لامپ جلوگیری شود .

کلاهک لامپ

در صورتی که از کلاهک غیر استاندارد یا مستهلک استفاده شود به دلیل وجود فاصله بین کلاهک و سرپیچ جرقه الکتریکی باعث ایجاد گرما و سوختن سرپیچ لامپ شده است.

منبع :  parmis-co.com