Skip to main content

DOB چیست ؟ ،،معمولا LEDها برای روشن شدن نیازمند منبع تغذیه‌ای با جریان ثابت هستند. درایور روی صفحه یا همان DOB به معنی حذف منبع تغذیه یا منبع نور از LED است. هرچند این به معنی حذف کامل درایور یا منبع نوری از LED نیست. بلکه در چراغ ال ای دی DOB تنها درایور خارجی حذف شده و در واقع درایو روی همان بردی که LEDها قرار دارد، به صورت کاملا فشرده تعبیه می‌شود. در LEDهای Driver on Board بسیاری از قطعات مهم که به حذف نویز و طول عمر مدار کمک می‌کنند، حذف می‌شود. چراغ های ال ای DOB مشخصات الکتریکی قابل قبولی دارند و حذف درایو خارجی اختلالی در عملکرد آن‌ ایجاد نمی‌کند.

مشخصات الکتریکی متداول یک چراغ DOB

درایورهای DOB از نظر پارامترهای الکتریکی ورودی عموما مشخصات قابل قبولی را ارائه می‌دهند، Power Factor یا اصلاح ضریب توان بزرگتر از ۰.۹ و اعوجاج هارمونیک (THD) کمتر از ۲۰% از جمله این مشخصات است.

نحوه عملکرد DOB

DOB ها عموما به دو دسته تک پله ‌ای و چند پله ‌ای تقسیم می‌شوند. در نوع اول جریان، بصورت یک پالس مربعی از ورودی کشیده می‌شود. از ویژگی‌های DOB تک پله ‌ای می‌توان به قیمت ارزان‌تر و پیچیدگی کمتر اشاره نمود. این نوع DOB، مشخصات الکتریکی و نوری ضعیف‌تری نسبت به نوع چند پله‌ای دارد. از جمله این مشخصات می‌توان به اعوجاج هارمونیک بالای ۲۰ درصد، Power Factor نزدیک ۰.۹، راندمان پایین و فیلیکر بیشتر (Flicker Index) اشاره نمود. اما دسته دوم که چند پله ‌ای نام دارد، دارای شکل جریان ورودی‌ای شبیه شکل موج سینوسی است که این عملکرد باعث بهبود قابل توجهی در مشخصات الکتریکی و نوری چراغ می‌شود. از جمله این مشخصات می‌توان به اعوجاج هارمونیک ۲۰ درصد، Power Factor نزدیک ۰.۹۹، راندمان بالاتر و فیلیکر کمتر (Flicker Index) اشاره نمود.

مشخصات نوریDOB

مشخصات نوریDOB

لازم به توضیح است چندین روش برای محاسبه فیلیکر وجود دارد که دو روش مهم آن به نام‌های Flicker Index و Flicker Percent شناخته می‌شود. در حالت معمول مقدار Flicker Indexچراغ‌های DOB در نوع تک پله ای نزدیک به ۰.۵ و در چند پله ای ها نزدیک به ۰.۲ است و Flicker Percent چراغ های DOB در هر دو نوع ۱۰۰ درصد است. هر چه مقدار دو روش اندازه‌گیری فیلیکر به صفر نزدیک‌تر باشد چراغ ها شرایط بهتری دارند. همانطور که در بالا اشاره شد Flicker Percent چراغ‌های DOB در حالت معمول ۱۰۰ درصد است که مقدار بسیار زیادی می‌باشد و یکی از عیوب مهم این چراغ‌ها همین امر است. اما به روش‌های مختلفی قادر هستیم که Flicker Percent چراغ‌های DOB را نیز کاهش داده تا حتی به مقدار صفر درصد نیز برسد (البته در حالت صفر درصد مقادیر Power Factor برابر ۰.۵ و THD به ۱۵۰ درصد می‌رسد). در مدارات DOB شکل نور خروجی چراغ تقریبا مشابه شکل جریان خروجی است.

طول عمر و ایمنی چراغ DOB

این نوع چراغ‌ها به دلیل کم بودن تعداد قطعات و نداشتن سلف، ترانسفورمر، خازن الکترولیتی (جهت کاهش فیلیکر نیاز به این خازن‌ها داریم)، در صورت در نظر گرفتن ملاحظات دمایی عمر طولانی خواهند داشت. در مورد ملاحظات دمایی باید گفت که در چراغ‌هایی که درایور سوئیچینگ دارند، به دلیل این که درایور و LED ها از هم جدا هستند تلفات دمایی درایور و LED جدا از هم است ولی در DOBها LED و قطعات مدار DOB بروی یک برد قرار گرفته که این خود نیاز به هیت سینک قوی تری نسبت به چراغ‌های سنتی را ایجاب می کند. در نهایت به این نکته نیز باید توجه داشت که در چراغ های DOB به علت اینکه ولتاژ کاری مجموعه LED ها بالاست و درایور نیز مستقیما بر روی برد LED نصب شده ملاحظات ایمنی از جمله خطر برق گرفتگی می بایست در نظر گرفته شود تا از برخورد اتفاقی بدن به قسمت های دارای برق جلوگیری شود.

DOB چیست ؟

منبع :  Golnoor.com